campeniinfo, stiri campeni, informatii campeni

Acasă » Știri din zonă » Câştigătorii Concursului naţional „Cel mai bun lemnar” – ediţia a XVIII–a, 2013

Câştigătorii Concursului naţional „Cel mai bun lemnar” – ediţia a XVIII–a, 2013

Publicat în 21.08.2013 la ora 13:30

concurs cel mai bun lemnar• CIOPLIT CU SECUREA: locul I – Vasile Negrea (Albac); locul II – Nicolae Potinteu (Vadu Moţilor) şi Nicolae Toader (Albac); locul III – Avram Toader (Albac);
• TĂIAT CU CUSTURA: locul I – Echipa comunei Horea formată din: Nicolae Oneţ şi Sorin Oneţ; locul II – Echipa comunei Albac formată din: Aron Toader şi Iosif Corcheş;
• ÎNCHEIETORI ÎN LEMN: locul I –  Nicolae Toader + Aron Toader (Albac); locul II – Nicolae Potinteu + Petru Popa (Vadu Moţilor); locul III – Marin Dobra + Marius Bîte (Gârda de Sus);
• CĂŢĂRARE: locul I –  Alin Mateş (Mătişeşti – Horea); locul II – Ovidiu Corcheş (Vadu Moţilor);
• TĂIAT CU SECUREA: locul I – Marius Bîte (Gârda de Sus); locul II – Gheorghe Todea, 76 de ani! (Preluca – Horea);
• TĂIAT CU FIERĂSTRĂUL: locul I – Dumitru Costea + Vasile Toader (Albac); locul II – Aron Toader + Iosif Corcheş (Albac); locul III – Dan Bîte + Iosif Mateş (Mătişeşti – Horea);
• ARUNCATUL CU SECUREA: locul I – Dumitru Petruşel (Dârleşti – Horea); locul II –  Dumitru Oneţiu şi Iosif Mateş (Horea); locul III – Nicolae Oneţ (Horea);
• ARUNCATUL CU ŢAPINUL: locul I – Iosif Mateş (Mătişeşti – Horea); locul II – Dumitru Neag (Dârleşti – Horea); locul III – Nicolae Trif (Dârleşti – Horea);
• RIDICATUL BUŞTEANULUI (350kg!): locul I – Gheorghe Cîra (Poiana Vadului); locul II – Marin Roşu (Vadu Moţilor); locul III – Ioan Trif (Dârleşti – Horea);
• ARTIZANAT – MEŞTERI POPULARI
Ancuţa Han (Abrud); Paraschiva Petruse (Arieşeni); Rovin Petruse (Arieşeni); Viorel Gligor (Arieşeni); Aurelia Matei (Gârda); Iulia Morar (Horea); Ioan Morar (Cluj – Napoca); Ana Gligor (Arieşeni); Nicolae Belei (Arieşeni); Ioan Bădău (Arieşeni); Daniel Haneş (Vidra); Ioan Beleiu (Poiana Vadului); Mihai Pogan (Poiana Vadului); Beniamin Avram (Poiana Vadului); Nicolae Cîrja (Poiana Vadului); Alexandru Cuza Perţa, marele meşter al celor 11 porţi pentru toate comunele cu denumirea eroului naţional Horea (Târgu Lăpuş); Teofil Cîra (Poiana Vadului); Nicolae Pojan (Poiana Vadului); Emil Roşca (Lupşa); Mariana Gligor (Câmpeni); Viorica Bota (Câmpeni); Maria Popa (Câmpeni).             Tinu MATEŞ

Acest articol a fost citit de 573 ori

Comentarii

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.